zarabanekhabar.ir/wp-admin

محیط زیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان:

۲۰۴ پست محیط‌بانی استان اصفهان خالی است

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان گفت: هم اینک ۲۰۴ پست محیط‌بانی این استان خالی است و با وجود کمبود شدید نیروی محیط‌بان، مجوز استخدام برای ردیف‌های خالی داده نمی‌شود.

به گزارش ضربان خبر، احمدرضا لاهیجان زاده در آئین گرامیداشت هفته محیط زیست که ظهر یکشنبه در سالن اجتماعات محیط بان اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان با حضور سید رضا مرتضوی استاندار اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: استان اصفهان دارای ۲۲ منطقه تحت مدیریت محیط‌زیست با وسعتی بالغ بر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار است که این مساحت مناطق چهارگانه اصفهان از وسعت برخی استان‌های کشور بیشتر است.

وی با بیان اینکه برای پوشش این وسعت مناطق فقط ۱۷۰ محیط بان در استان اصفهان وجود دارد، افزود: هم اینک به ازای هر ۱۳ هزار هکتار یک نفر محیط‌بان داریم و این در حالی است که بر اساس استانداردهای جهانی باید به ازای هر یکهزار هکتار یک نفر محیط‌بان باشد و حتی اگر بخواهیم به حداقل‌های استاندارد جهانی برسیم یعنی به ازای هر سه‌هزار هکتار یک محیط‌بان، دستکم به ۳۳۰ نفر محیط بان در استان اصفهان نیاز است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه در این اداره کل ۶۶۲ ردیف پستی داریم که از این تعداد ۲۹۵ پست تصدی دارد و ۳۶۷ پست بلاتصدی است، ابراز داشت: مجوز استخدام در طول سال یا داده نمی‌شود یا اگر داده شود بسیار ناچیز است.

لاهیجان زاده افزود: هم اینک ۲۰۴ پست محیط بانی ما خالی است و با وجود کمبود شدید محیط‌بان باز مجوز استخدام برای پر شدن ردیف‌های خالی داده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۶۳ پست کارشناس محیط‌زیست استان با حجم مراجعات به اداره کل خالی است، اضافه کرد: از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۹ نفر در این اداره استخدام و ۲۱ نفر نیرو بازنشسته شدند و مجوز استخدام ۲۱ نفر که اخیراً واصل شده در خوشبینانه ترین حالت اگر امسال در آزمون شرکت کنند سال ۱۴۰۳ جذب اداره کل خواهند شد.

ساختمان‌های ادارات محیط‌زیست شهرستان‌ها نیمه کاره رها شدند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه ۱۹ اداره در سطح استان داریم که شامل هشت نمایندگی بوده و ۱۴ ساختمان استیجاری داریم، اظهار داشت: ساختمان‌های استیجاری ادارات محیط‌زیست بدلیل مسائل بودجه‌ای و هزینه‌های اجاره تبدیل به معضل شده و این در حالی است که در سال گذشته ۵۵۰ میلیون تومان هزینه اجازه ادارات بوده و امسال ۵۰ درصد اضافه شده است که رقمی بالغ بر ۹۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

لاهیجان زاده با بیان اینکه ۹۵ درصد خودروهای ما در دهه ۸۰ خریداری شده و فرسوده است، اضافه کرد: حدود ۹۰ درصد ساختمان‌های ادارای نیمه کاره محیط‌زیست در شهرستان‌ها که در دوره قبلی مدیریتم در اصفهان کلنگ زنی شده اکنون بین ۲۰ تا ۳۰ درصد پیشرفت کرده و در همان مقیاس رها شده است.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از صنعت و جمعیت استان اصفهان در هشت درصد مساحت این استان و در شعاع ۵۰ کیلومتر شهر اصفهان قرار دارند، تصریح کرد: بدلیل توزیع نامتوازن صنعت سهم شهرستان‌های استان ناچیز است اما همه آنها در شعاع ۵۰ کیلومتر اصفهان شکل گرفته است.

بودجه محیط‌زیست اصفهان قابل قیاس با سایر استان‌های کشور نیست

لاهیجان زاده اظهار داشت: بودجه و اعتبارات اداره کل محیط‌زیست اصفهان بعنوان استانی صنعتی و دارای وسیع‌ترین مناطق تحت مدیریت قابل قیاس با هیچکدام استان‌های کشور نیست، خاطرنشان کرد: در سال گذشته چهار هزار و ۶۲ مجوز صادره در این اداره داشتیم.

وی به انجام ۱۳ هزار پایش واحدهای خدماتی و صنعتی استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در حوزه پسماند، حمل و نقل آن سامانه‌ای شده و در سطح استان ۵۸۰۰ مورد حمل و نقل سامانه‌ای در ماه صورت می‌گیرد.

امحاء پسماندهای بیمارستانی اصفهان ساماندهی شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه مسئله پسماند ۲ منطقه در غرب استان حل و فصل شده است، اضافه کرد: سه چهار ماه اخیر با حمایت معاونت عمرانی استاندار و دستگاه قضا، تمام بیمارستان‌های شعاع ۵۰ کیلومتر شهر اصفهان برای انتقال دفع اصولی پسماندها با یک شرکت امحا پسماندهای عفونی قرارداد بستند و هم اینک روزانه ۱۵ تن پسماند عفونی معدوم می‌شود.

لاهیجان زاده، خواستار حمایت مدیریت استان برای حل چالش معادن شهرستان نطنز شد و افزود: کارگاه‌های غیرمجاز در اراضی کشاورزی در شعاع ۵۰ کیلومتر شهر اصفهان در ماه‌های اخیر در حال توسعه است که درخواست ورود متولیان امر برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تبدیل آنها به کارگاه‌های غیرمجاز هستیم.

لزوم اصلاح قوانین در حوزه محیط‌زیست

در این آئین همچنین معاون دادستان اصفهان با بیان اینکه مقام قضائی سعی کرده در تعامل بیشتر با مجموعه حفاظت محیط‌زیست عمل کند، اظهار داشت: صدور احکام قضائی شاید حداقل ترین کاری است که برای محیط‌زیست انجام می‌شود و این احکام در برابر تلاش شبانه روز محیط‌زیست استان که با چنگ و دندان و نیروی کم فعالیت می‌کنند، خیلی کم است.

توکلی با اشاره به اینکه محیط‌زیست اصفهان از نظر منابع انسانی در مضیقه است، ابراز داشت: امید است مقدماتی برای رفع این نقص فراهم شود؛ همچنین در حوزه قوانین نیاز است که اصلاحاتی صورت گیرد که به پیشگیری از وقوع جرم بیانجامد.

امروز یکشنبه، عالی‌ترین مقام استان اصفهان پس از سه دهه از اداره کل محیط‌زیست بازدید کرد. سید رضا مرتضوی ضمن دیدار و گفتگو با کارکنان این مجموعه از مرکز پایش هوای این اداره کل نیز بازدید کرد.
در آئین گرامیداشت هفته محیط زیست با حضور استاندار اصفهان از دادستان اصفهان، فعالان قضائی محیط‌زیست، فعالان محیط زیست صنعتی و فرهنگی، فرماندار ورزنه و ۶ نفر از محیط‌بانان نمونه استان اصفهان تجلیل شد.
محیط‌بانان علیرضا غلامی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان، علی خواجه کفرانی، سیروس مهابادی، پرویز دره‌شوری، مهدی خراسانی، شهرام یوسفی و داریوش عباسی راکی تقدیر شد.
همچنین سرود ملی محیط بان با صدای علی بالایی رونمایی شد.

مارا دنبال کنید :