پایان تجهیز بندر ایرانی سالیانکا به منظور خدمات رسانی به تجار ایرانی در روسیه / نقش آفرینی بالای کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در کریدور شمال- جنوب

سفیر ایران در آستاراخان با اشاره به حل مساله حقوقی بندر سالیانکا و پایان تجهیز و توسعه این بندر، به تشریح رشد عملیات حمل بار کالا به روسیه در قالب کریدور شمال- جنوب پرداخت و گفت: با توجه به حل مساله حقوقی خرید بندر سالیانکا از سوی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، تجهیز این بندر پایان یافته و این بندر با قدرت در حال خدمات رسانی به تجار ایرانی در روسیه است.

پایان تجهیز بندر ایرانی سالیانکا به منظور خدمات رسانی به تجار ایرانی در روسیه/ نقش آفرینی بالای کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در کریدور شمال- جنوب

کاظم جلالی، با قدردانی از رییس جمهور روسیه بابت حل مسأله حقوقی خرید بندر سالیانکا از سوی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: با کار جدی گروه کشتیرانی توانستیم به تعهدات خود در بندر سالیانکا عمل کرده و امروز هم گزارش‌های ارائه شده حکایت از آن دارد که خوشبختانه گام‌های مؤثری از سوی این بندر در راستای توسعه روابط تجاری ایران و روسیه برداشته شده و طرح توسعه نیز به زودی با حمایت دومای آستاراخان کلید خواهد خورد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در حاشیه بازدید از بندر سالیانکا افزود: بر اساس گزارش‌های ارائه شده، بندر سالیانکا در مراحل رشد خود قرار گرفته است و امروز، با آنچه که در بازدید‌های گذشته مشاهده می­‌شد، بسیار متفاوت است.

وی با تأکید بر نقش‌آفرینی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط تجاری به روسیه و حمل بار صادراتی به این کشور خاطرنشان کرد: اکنون بندر به صورت کامل فعال است و زیرساخت‌های لازم برای توسعه و نقش‌آفرینی مؤثرتر آن در آینده روابط تجاری دو کشور در حال فراهم سازی است.

جلالی با اشاره به اهمیت بنادر حاشیه دریای خزر اظهار داشت: همه بنادر حوزه دریای خزر و به تبع آن، بندر سالیانکا نقش بسیار مهمی در عملیاتی شدن کریدور شمال- جنوب دارند و در این میان، رشد امیدبخش انتقال کالا در بندر سالیانکا نیز مؤید این نقش‌آفرینی جدی در این کریدور استراتژیک است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با اشاره به رشد ۳۵ درصدی انتقال کالا در سال ۲۰۲۲ میلادی نسبت به سال ۲۰۲۱ و رشد انتقال کالا در شش ماهه سال میلادی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، خاطرنشان کرد: آمار‌ها نشان می‌دهد که حرکت و پیشرفت در این حوزه بسیار سریع و قابل توجه است.

وی در پایان از نگاه ویژه مسئولین استان آستاراخان بابت توجه ویژه به بندر سالیانکا قدردانی کرد.

همچنین در این نشست رییس دومای آستاراخان، با توجه به شاخص‌های خوب ارائه شده از سوی مقامات بندر سالیانکا و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: بر این اساس از توسعه حریم بندر سالیانکا حمایت خواهیم کرد.

همچنین در این نشست، گزارشی از آخرین وضیعت بندر سالیانکا و فعالیت‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در حوزه روسیه به عمل آمد.

گفتنی است در این بازدید، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استان آستاراخان روسیه، رایزن اول جمهوری اسلامی ایران در مسکو، رایزن اول کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در آستاراخان، رییس اداره همکاری روابط خارجی آستاراخان و معاون وزیر صنعت آستاراخان حضور داشتند.

مارا دنبال کنید :