نیم قرن با اقتصاد ایران؛ 3 مرداد؛ روزی 80 اتومبیل توسط مسافران وارد کشور می‌شود!

اقتصاد نیوز، «نیم قرن با اقتصاد ایران» به سال چهارم رسید. ما در این بخش‌ تلاش می‌کنیم روندهای اقتصاد ایران و جهان را به‌صورت گذرا و در میان اخبار و گزارش‌های منتشرشده در مطبوعات مرور کنیم:

بررسی روندی موضوعات و اخبار اقتصادی کمک می‌کند تا درک درستی از وضع امروزمان در حوزه اقتصادی داشته باشیم.در این بررسی تاریخی برخی موضوعات، نهادها و اشخاص به صورت خاص مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.

در سال 1402، اقتصادنیوز در نیم‌قرن با اقتصاد ایران با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1353، 1363، 1373، 1383 و 1393 تقدیم مخاطبان می‌شود.

سوم مرداد 1353؛ با گرانفروشان و محتکران مانند قاچاقچیان رفتار می‌شود

امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر در اجماع روسا و نمایندگان اتاق‌های اصناف سراسر کشور اخطار کرد که اگر در پایان یک ماه مهلتی که به اصناف برای کاهش قیمت‌ها داده شده نتایج رضایت‌بخشی به‌دست نیاید، دولت به وظایفی که قانون مبارزه با محتکرین و گرانفروشان تعیین کرده است، عمل خواهد کرد.

نخست‌وزیر با تاسف بسیار گفت: از تشکیل و فعالیت اتاق‌های اصناف نتایج معکوسی گرفته شده و هیچ مورد درخشانی از فعالیت‌های آنها به دست نیامده است تا جایی که نه مردم از کار آنها راضی هستند و نه دولت.

آقای نخست‌وزیر اشاره کرد که روز پنج‌شنبه گذشته هنگامی که برنامه اقتصادی دولت به منظور رفاه بیشتر مردم و مبارزه با تورم وارداتی اعلام می‌شد، یک ماه به اصناف سراسر کشور فرصت داده شد تا اگر در این فرصت نتوانستند جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرند و کالاها را با قیمت‌های عادله عرضه کنند، دولت طبق قانون (توزیع کالاهای مورد احتیاج عامه و مقررات مبارزه با محتکرین و گرانفروشان) از پیشگاه شاهنشاه استدعا خواهد کرد که رسیدگی به جرایم مذکور در این قانون به دادگاه‌های نیروهای مسلح شاهنشاهی ارجاع شود.

مارا دنبال کنید :