مدیر حوضه آبریز زاینده رود:۶۵۰ میلیون مترمکعب آب از سد زاینده‌رود رهاسازی شد

مدیر حوضه آبریز زاینده رود گفت: تا کنون حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب از سد زاینده‌رود رهاسازی شده است.

به گزارش ضربان خبر، علیرضا الماسوندی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران در استانداری اصفهان با بیان اینکه نصب کنتورهای هوشمند بر منابع آبی حوضه آبریز زاینده‌رود را از سال گذشته آغاز کردیم، اظهار داشت: اصفهان به لحاظ نصب کنتورهای هوشمند در رتبه دوم کشور است و این مهم به این دلیل با جدیت انجام می‌شودکه وقتی افراد به اندازه پروانه برداشت کنند نرخ فرونشست در برخوار کمتر می‌شود.

وی با بیان اینکه نتیجه این اقدامات زمان می‌برد زیرا چندین سال آب برداشت شده، افزود: این‌ها باید جایگزین شود تا نرخ فرونشست این منطقه را که وزارت نیرو بر اساس مدل استاندارد جهانی بررسی کرده به حد تعادل برسد و مخاطره ایجاد نکند.

مدیر حوضه آبریز زاینده‌رود تصریح کرد: بین ۷۵۰ تا ۷۶۰ میلیون مترمکعب برنامه تعادل بخشی در حوضه زاینده‌رود داریم که به صورت انتقال حوضه‌ای، آب دریا، استفاده از پساب و جلوگیری از برداشت‌های اضافی تدوین و مدل سازی شده است.

الماسوندی با بیان اینکه انتقال آب دریا به اصفهان در حال انجام است، افزود: فاز یک این پروژه حدود ۷۰ میلیون مترمکعب آب به اصفهان منتقل می‌کند.

وی درخصوص آورد سد زاینده رود در سال آبی ۱۴۰۱- ۱۴۰۲ و تخصیص‌ها به ذینفعان این حوضه، ابراز داشت: با توجه به ماه‌های باقی‌مانده از سال آبی تا ماه مهر ورودی‌هایی خواهیم داشت با وجود این پیش‌بینی ما از آورد سد حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب در یک دوره آبی بوده و تا کنون حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب از سد زاینده‌رود رهاسازی شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع در سال آبی کنونی پیش‌بینی ما رهاسازی ۸۰۰ میلیون‌مترمکعب آب برای مصارف مختلف بوده، اضافه کرد: براساس جدول منابع و مصارفی که برای امسال تدوین و ابلاغ شده تاکنون آبیاری کشت غلات را تأمین کردیم و برای محیط زیست نیز ۶۷ میلیون مترمکعب در نظر گرفته شد که الحمدالله زاینده رود در منطقه شهری اصفهان امسال خشک نبود.

مدیر حوضه آبریز زاینده رود افزود: مطالعات جامع حوضه آبریز زاینده رود که ۲۰ سال روی زمین مانده بود توسط گروه متخصصی که در کشورهای مختلف هم کار کردند در مدت ۱۲ ماه انجام شد و با همه ملاحظاتی که وجود دارد بر اساس مدل‌های جهانی چک شده و برنامه اقدامات بر اساس این مدل جامع طراحی شده است.

الماسوندی افزود: وظایف دستگاه‌های مسئول در این مطالعات دیده شده و این طرح در دولت مطرح می‌شود که در صورت تصویب نقشه راه و سند جامع حوضه آبریز زاینده رود خواهد بود.

وی با بیان اینکه وعده رئیس جمهوری و وزیر نیرو درباره این مطالعات تحقق یافت، خاطرنشان کرد: بعنوان کسی که نزدیک به ۱۸ سال مطالعات جامع در کشور و خارج از کشور انجام دادم، اعلام می‌کنم بهترین مطالعاتی که در مدت زمان کوتاه انجام شده مطالعات جامع حوضه آبریز زاینده رود است.

مدیر حوضه آبریز زاینده رود با بیان اینکه این حوضه یک حوضه پیچیده است و بارگذاری‌های بر آن انجام شده، ابراز داشت: مرحله مطالعاتی تمام شده و اگر برنامه جامع مصوب شود، برنامه‌های مربوط به دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی، وزارت کشور و وزارت نیرو که احصا و بازه‌های زمانی برای آن اجرا مشخص شده و اعتباراتی که نیاز است به دستگاه‌های اجرایی اعلام می‌کنند و این طرح در سال چهارم و پنجم به نتیجه خواهد رسید.

وی ادامه داد: یک عده باغ ویلا دارند، اسراف می‌کنند که همه این‌ها کنتور نصب می‌شود، عده‌ای نیز آب فروشی و تانکر فروشی می‌کنند که بر اساس قانون از آن‌ها جلوگیری خواهیم کرد. این‌ها قانون برنامه هفتم توسعه تدوین شده و امید است بتوانیم با همراهی مردم و مسئولان و برنامه‌های اقدامی و صبر و متانت و کارهای جهادی که رهبر معظم انقلاب تکلیف کردند، به نتیجه برسانیم.

مارا دنبال کنید :