مدیرعامل ذوب آهن اصفهان مطرح کرد: حمایت ذوب آهن از صنعت زغال‌سنگ به شرط افزایش کیفیت و تولید

نشست خبری مهدی کوهی مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان ۱۰ اردیبهشت‌ماه در سومین روز از ششمین نمایشگاه توانمندی صادراتی ایران برگزار شد.

به گزارش ضربان خبر، نشست خبری مهدی کوهی مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان ۱۰ اردیبهشت‌ماه در سومین روز از ششمین نمایشگاه توانمندی صادراتی ایران برگزار شد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان درخصوص اصلاح ساختار مالی این شرکت گفت: در راستای اصلاح ساختار مالی سال گذشته با تجدید ارزیابی، ۸۲۳ درصد افزایش سرمایه صورت گرفت که سرمایه شرکت به ۷۰ همت  رسید.

کوهی افزود: ذوب آهن اصفهان به منظور افزایش سرمایه مجمع خود را ۲۵ اسفندماه سال گذشته به تصویب رساند. بر این اساس مجوز افزایش سرمایه از سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ شد و افزایش سرمایه شرکت صورت گرفت. افزایش سرمایه شرکت هم منجر به خروج این شرکت از ماده ۱۴۱ شد و از سویی دیگر افزایش سرمایه پیام خوبی به بازار سرمایه و تالار بورس رساند و با این افزایش سرمایه رضایت خاطر سهامداران جلب شد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان عنوان کرد: افزایش سرمایه شرکت از محل آورده و مطالبات از برنامه‌های ذوب آهن اصفهان برای سالجاری است.

کوهی به تمایل ذوب آهن برای تامین مواد اولیه از داخل کشور اشاره کرد و گفت: علاقمند هستیم مواد اولیه را از داخل تامین کنیم و انشااله با هماهنگی وزارت صمت و ایمیدرو در رابطه با سهمیه ما اتفاق خوبی خواهد افتاد.

وی درباره میزان تولید زغال‌سنگ کشور بیان کرد: کل تولید ۱۵۳ معادن زغال‌سنگ ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است اما نیاز شرکت‌ها ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تن می‌باشد. لذا از معادن کشور درخواست داریم برای جبران این میزان کمبود، تولیدات خودشان را افزایش دهند و ما در پی این هستیم که از واردات زغال خودداری کنیم.

کوهی همچنین درباره معدن ققنوس گفت: درصدد هستیم که برداشت از معدن سنگان را به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسانیم.

مدیرعامل ذوب آهن در ادامه خاطر نشان کرد: این شرکت سهامدار اصلی  معادن زغال‌سنگ البرز شرقی و سوادکوه است و درصددیم که ظرفیت این معادن را افزایش دهیم. همچنین سنگان را به عنوان هاب تامین مواد معدنی پلاسری قرار خواهیم داد.

کوهی تاکید کرد: برای حمایت از تولید داخل باید معادن زغال‌سنگ افزایش کیفیت و افزایش تولید را مدنظر قرار دهند در این صورت ذوب آهن اصفهان از تولید داخل با تمام وجود حمایت خواهد کرد.

وی درباره برنامه تولید ذوب آهن اصفهان در سالجاری گفت: افزایش تولید تا مرز ۳ میلیون تن در سالجاری را در برنامه خواهیم داشت. تولیدات محصولات آلیاژی و ارزش افزا در سالجاری نیز در دستور کار ذوب آهن اصفهان است و طی جلساتی که با وزارت راه  و شهرسازی برگزار شده به دنبال آن هستیم که تیرآهن بال پهن را وارد صنعت ساختمان کنیم.

به گفته‌ی کوهی ذوب آهن به سمت تولیدات ارزش افزا، ایمن پیش می‌رود.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان عنوان کرد: با یکی از شرکت‌های تابعه مپنا قراردادی را برای حمل‌ونقل منعقد کردیم و برای نخستین بار بیشترین ورود مواد معدنی در فروردین‌ماه سالجاری در این شرکت انجام شد.

کوهی در ادامه عنوان کرد: ذوب آهن اصفهان بر اساس آمار گمرک دهمین صادرکننده کشور است. بیش از ۱ میلیون تن محصول به بازارهای صادراتی طی سال گذشته صادر شده و با وجود شرایط تحریمی صادرات ما به ۲۰ کشور دنیا انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: با اصلاح ساختار تولید کاهش ضایعات از مبدا و مقصد و کنترل رطوبت زغال‌سنگ و … انجام خواهد شد تا نرم مصارف تولید در سالجاری تقویت شود.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان درباره پروژه‌های توسعه‌ای این شرکت گفت: در زمینه پروژه‌های توسعه‌ای پلنت اکسیژن ۹۹ درصد پیشرفت داشته است. پروژه LF3 نیز برای هفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید. پروژه تصفیه‌خانه مرکزی نیز تا شهریورماه برای تست سرد آماده خواهد شد. همچنین پروژه خط انتقال آب از دریای عمان به اصفهان نیز پیشرفت خوبی دارد که ذوب آهن ۲۱ درصد در این پروژه مشارکت دارد.

وی در پاسخ اینکه افزایش درصد قیمت زغال‌سنگ به کجا رسید، گفت: از طریق وزارت صمت و انجمن زغال‌سنگ در خصوص افزایش درصد قیمت زغال‌سنگ، کمیت و کیفیت در حال توافق هستیم که انشااله به زودی نتیجه آن اعلام خواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اولویت نخست ذوب آهن تامین بازار داخل است.

 

مارا دنبال کنید :