علت شکست موشک «بلوارجین» افشا شد

خبرها بعد از گذشت چندین روز از آزمایش ناموفق شرکت جف بزوس نشان می دهند که موشک «بلو‌اُرجین » با منفجر شدن یکی از موتورهای موشک آن در حین آزمایش شکست خورده است.

به گزارش ضربان خبر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، یک موتور موشک بلو‌ارجین متعلق به شرکت پروازهای فضایی جف بزوس، طی آزمایش زمینی 12 روز قبل منفجر شد.

سی‌ان‌بی‌سی گزارش داد که این حادثه 30 ژوئن(9تیر) در یک مرکز آزمایش بلو‌ارجین در غرب تگزاس رخ داد، اما به تازگی فاش شده است.

این انفجار شامل یکی از موتورهای BE-4 این شرکت بود که طبق گزارش‌ها قرار بود برای ماموریت دوم موشک ولکان سنتاور که هنوز پرواز نکرده، استفاده شود. انتظار می رفت موتوری که منفجر شد در ماه جولای(تیر-مرداد) آزمایشش را به پایان برساند.

منابع سی‌ان‌بی‌سی که ویدئویی از این حادثه را مشاهده کردند، گفتند که موشک حدود 10 ثانیه پس از شروع شلیک منفجر شد، همچنی موتور را خراب و به زیرساخت ایستگاه آزمایش آسیب وارد کرد.

این شرکت گفت که یک مکان دیگر در غرب تگزاس را برای آزمایش موتور در نظر دارد و ادعا داشت که هنوز در موقعیتی است که به تعهدات تحویل موتور خود برای بقیه سال 2023 عمل کند. با اینحال قطعا چنین حادثه ای روی این شرکت تاثیر خواهد گذاشت.

این حادثه اخیر به دنبال شکست دیگری توسط بلو‌ارجین در سپتامبر2022  (شهریور-مهر 1401) رخ می دهد که موشک زیرمداری نیوشپرد آن هنگام پرواز دچار حادثه شد.راکت رفت و برگشت نیو شپرد این شرکت با هدف حمل گردشگران فضایی به ارتفاعات زیر مداری ساخته شده است. گردشگران فضایی می‌توانند در کپسول راکت قرار گرفته و در ارتفاع زیر مداری از بی‌وزنی و دقایقی تماشای زمین لذت ببرند.

بلو اوریجین در سال 2020 یک کارخانه بزرگ تولید موتور در آلاباما افتتاح کرده و امکانات خود را در این منطقه به حدود 1 میلیون فوت مربع گسترش داده است. 

جف بزوس به عنوان میلیاردر هزاره جدید، موسس آمازون است و از طریق آن سود زیادی کسب کرده او شرکت فضایی بلوارجین را در سال 2000 تاسیس کرد. ایلان ماسک و بزوس با یکدیگر رقابت دارند به طوریکه پیش از این ماسک در توئیتر به انتقاد از آمازون و بزرگ جلوه دادن شرکت خود «تسلا» پرداخت. 

مارا دنبال کنید :