شفافیت دستاورد عرضه سیمان در بورس کالا

دبیر انجمن سیمان گفت: عرضه سیمان در بورس باعث شد این صنعت که طی سال های گذشته هیچگاه تا این حد شفاف نبوده، امروز روند معاملات آن برای همه قابل نظارت باشد.

به گزارش ضربان خبر، دبیر انجمن سیمان گفت: عرضه سیمان در بورس باعث شد این صنعت که طی سال های گذشته هیچگاه تا این حد شفاف نبوده، امروز روند معاملات آن برای همه قابل نظارت باشد.

علی اکبر الوندیان در مورد وضعیت عرضه سیمان در بورس اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای بورس کالا برای اقتصاد کشور که همه باید از آن حفاظت کنیم، موضوع شفافیت است زیرا عرضه و فروش محصول در بورس کالا در رصد همه نهادهای نظارتی بوده و این شفافیت حداکثری از رانت و فساد جلوگیری می‌کند و این دستاورد بسیار با ارزشی برای کشور است.

دبیر انجمن سیمان افزود: قیمت‌هایی که در بورس کالا کشف می‌شود با قواعد مشخصی رصد شده و این حسن بزرگی است که سیاست گذار امروز می‌داند قیمت یک کالا به چه دلیل کاهش یا افزایش پیدا کرده است و طبیعتاً با استفاده از داده‌های بورس، برای تنظیم بازار اقدام می‌کند؛ به همین دلیل است که برخلاف بازار آزاد عموماً شاهد جهش قیمتی عجیب در بورس کالا نیستیم.

الوندیان یادآور شد: قبل از راه اندازی بورس کالا، رانت و فساد زیادی در بازار کالای کشور وجود داشت و بسیاری از تولیدکنندگان، محصول مورد نظر خود را از واسطه‌ها خریداری می‌کردند اما بورس کالا به هزاران دلیل بستری شفاف برای معامله محصول فراهم کرده است لذا اعتقاد ویژه ای به بورس کالا داریم و در حوزه سیمان نیز اگر عرضه‌ها در بورس انجام نمی‌شد امروز شاهد جولان دلالان بودیم.

دبیر انجمن سیمان عنوان کرد: دلیل اینکه افرادی به دنبال خروج محصولات از بورس کالا هستند این است که روند شفاف معاملات و حذف رانت و دلالان به مذاقشان خوش نیامده و همچون گذشته به دنبال رانت هستند در صورتیکه با تمرکز معاملات در بورس کالا، فضای رانتی و دلال بازی از بین رفته و به همین دلیل شاهد تلاش عده‌ای برای توقف معاملات بورس هستیم.

دبیر انجمن صنعت سیمان با بیان اینکه قیمت محصولات در بورس کالا منصفانه است، عنوان کرد: کدام بازار را می‌توانیم پیدا کنیم که فعالیت عرضه کننده و خریدار در آن قابل نظارت دقیق باشد؛ این مهم به جز شفافیت بورس کالا حاصل نمی‌شد و تاکید می‌کنم که همه فعالان صنعت باید از تقویت بورس کالا حمایت کنیم.

الوندیان تاکید کرد: ما به عنوان صنعت سیمان به شدت از بورس کالا حمایت می‌کنیم چراکه صنعت سیمان طی سال‌های گذشته هیچگاه تا این حد شفاف نبوده و امروز روند معاملات برای همه قابل نظارت است.

دبیر انجمن سیمان گفت: سازوکار قانونی بورس کالا امکان ارتقای بیشتر و ارائه خدمات متنوع‌تر به فعالان صنایع را دارد و باید بدون توجه به هجمه برخی افرادی که به دنبال عدم شفافیت در اقتصاد هستند به سمت رشد و توسعه بورس کالا که به تولید کشور کمک می‌کند، حرکت کرد.

مارا دنبال کنید :