رشد ۸۴.۳ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی‌ درکشور

به گزارش ضربان خبر، حجم سرمایه‌گذاری خارجی از ابتدای فعالیت دولت تا فروردین امسال، ۶ میلیارد و ۵۱ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه فعالیت دولت قبل، ۸۴.۳ درصد رشد کرده است.

حجم سرمایه‌گذاری خارجی از ابتدای فعالیت دولت تا فروردین امسال، ۶ میلیارد و ۵۱ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه فعالیت دولت قبل، ۸۴.۳ درصد رشد کرده است.

یکی از موضوعاتی که در دولت گذشته برخلاف تبلیغاتی که انجام شد، مورد بی توجهی قرار گرفت، مسئله سرمایه‌گذاری خارجی در کشور بود‌.

اما در دولت سیزدهم، مسئله سرمایه‌گذاری خارجی مورد توجه ویژه دستگاه‌های اقتصادی و دیپلماسی قرار گرفت که همین موضوع نیز منجر به رشد قابل توجه سرمایه‌گذاری در کشور شد.

حجم سرمایه‌گذاری خارجی از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تا فروردین امسال، ۶ میلیارد و ۵۱ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه فعالیت دولت قبل ۸۴.۳ درصد رشد داشته است.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم و اصلاح رویکرد سیاست‌گذاری نسبت به گذشته و اتخاذ راهبردهای فعالانه با کشورهای همسایه و همسو به عنوان کشورهای هدف برای ورود سرمایه به کشور شرایط تغییر کرده است.

بر اساس آمار سازمان سرمایه‌گذاری خارجی، از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان فروردین ۱۴۰۲ تعداد ۴۰۱ طرح سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش‌ ۱۰ میلیارد و ۷۶۵ میلیون دلار مصوب شد که شامل ۳۶۰ طرح جدید به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۵۴ میلیون دلار و ۴۱ طرح افزایش سرمایه‌ به ارزش ۵۱۱ میلیون دلار بود که به تصویب رسید.

در مجموع میزان سرمایه‌گذاری خارجی مصوب معتبر در دوره عملکرد دولت سیزدهم تا پایان فروردین سال ۱۴۰۲، تعداد ۳۵۶ طرح سرمایه گذاری خارجی به ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب ۶ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار بوده است.

جهش تشکیل سرمایه در ماشین آلات در دولت سیزدهم

رشد ۷.۷ درصدی تشکیل سرمایه ثابت در بخش ماشین آلات در سال ۱۴۰۱ نشانه‌ای از احیای اقتصاد کشور به ویژه در بخش‌های صنعتی و همچنین کمرنگ‌شدن تحریم در حوزه دسترسی کشور به ماشین آلات تولید به شمار می‌رود.

تشکیل سرمایه ثابت که به معنای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصاد است، در دولت قبل سقوط شدید را تجربه کرده بود، اما طبق گزارش‌های رسمی مرکز آمار و بانک مرکزی، در این دوره روند رو به رشد خود را از سر گرفته است.

تشکیل سرمایه در سال‌های پایانی دولت قبل روند نزولی به خود گرفته بود کاهش مداوم تشکیل سرمایه در دولت گذشته، موجب فرسایش شدید توان اقتصاد کشور برای دستیابی به نرخ‌های رشد بالا شد.

در چنین شرایطی ‌نرخ رشد تشکیل سرمایه در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب ۴.۱ و ۲.۱ درصد شد.

۶۰۰ بسته سرمایه گذاری برای مناطق آزاد آماده شد

طبق بررسی‌های انجام شده، ۶۰۰ بسته سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد کشور تدوین و آماده شده است؛ عزم دولت توجه ویژه به مناطق ویژه اقتصادی آزاد است و در مجموع برای این مناطق ۶۰۰ بسته سرمایه گذاری بدون نام و با در نظر گرفتن تسهیلات برای سرمایه گذاران آماده شده است.

بر این اساس هر سرمایه‌‌گذاری که قصد سرمایه‌گذاری در این مناطق را داشته باشد می‌تواند یکی از این بسته‌ها را انتخاب کند.

مارا دنبال کنید :