رشد سمت تقاضا، حرکت شاخص‌‌ها، برخلاف جهت آمار معاملات/ پیش بینی بازار سهام امروز 15 مهر

بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته دوم مهر ماه با رشد تراز شاخص کل و هم‌وزن بورس تهران مواجه بود. افزایش تراز شاخص کل بورس تهران در حالی به ثبت رسید که ارزش معاملات خرد کاهش داشت و روند خروج جریان پول حقیقی 11 روزه شد.

یادداشت سیدعلی رضوی، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد رشد تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت افزایش تراز شاخص کل بود. رشد تراز شاخص‌های اصلی بازار سهام در معاملات روز چهار‌شنبه قوی تر از روز دوشنبه بود و تغییرات شاخص کل از مابقی شاخص‌ها ضعیف‌تر بود. افزایش تغییرات منفی شاخص‌های سهامی در معاملات هفته گذشته که پس از ریزش سطح حمایتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی در اولین هفته مهرماه به وقوع پیوسته؛ روند رشدی شاخص کل را بیش از پیش درگیر مقاومت کرده است. با کاهش شدت خروج جریان پول حقیقی در شهریور ماه و هفته اول مهر؛ به نظر می‌رسد تنها عامل اصلی توقف شاخص‌های سهامی ضعف چشم‌انداز‌های اقتصادی صنایع و بازار‌های موازی است ام در دومین هفته مهر شاهد افزایش خروج جریان پول حقیقی در کنار رشد متوسط ارزش معاملات خرد هفته بودیم. در چند روز معاملاتی اخیر نیز شاهد مقاومت شدید سهم‌های سبک بازار در برابر ریزش قیمتی نماد‌های شاخص‌ساز بودیم که از هفته اول مهرماه آغاز شده. این مسئله را می‌توان اصلی‌ترین حامی این روز‌های بازار دانست.

روز چهارشنبه، دو شاخص اصلی از بازار بورس تهران رشد تراز داشتند و شکاف بازدهی این شاخص‌ها حکایت از رشد بیشتر شاخص کل هم‌وزن داشت؛ شاخص‌ کل و هم‌وزن فرابورس ایران عملکرد مشابه داشتند و رشد شاخص هم‌وزن در این بازار نیز بیشتر از شاخص کل بود. روز معاملاتی اخیر شاخص‌های اصلی فرابورس ایران تماماً سبزپوش بودند. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول با 22 صدم درصد رشد به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 61 صدم درصد رشد تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت  حمل و نقل با 34.8 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 19.1 میلیارد تومان و صنعت زراعت و خدمات وابسته با 16.4 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت فلزات اساسی با 29.9 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فرآورده‌های نفتی با 21.3 میلیارد تومان و صنعت انبوه‌سازی با 20.8 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

 

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

در این هفته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 9.75 درصد رشد به نسبت هفته قبل تا سطح 4 هزار و 410 میلیارد تومانی بالا آمد که بیشتر از سطح 3 هفته قبل از آن بوده است برآیند جریان پول حقیقی در هفته سوم شهریور ماه منفی هزار و 837 میلیارد تومان بود و در هفته آخر شهریور تا منفی 874 میلیارد تومان کاهش داشت. این معیار در اولین هفته مهرماه به منفی 911 میلیارد تومان رسیده بود و در این هفته تا منفی 768 میلیارد تومان کوتاه آمد. رکود معاملاتی، چند وقتی است که؛ معاملات بازار سهام را در بر گرفته است. شدت رکود معاملات تا حدی رشد کرده است که حتی سیگنال‌های مثبت خبری و تغییرات ارزش آتی سهام‌ها نیز تأثیر بسزایی بر رشد ارزش معاملات خرد روزانه نداشته است.

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای هفتمین روز معاملاتی متوالی منفی شد اما در این هفت روز معاملاتی از شدت خروج سرمایه حقیقی کاسته شده بود. با این روند احتمال ورود پول حقیقی در معاملات یکشنبه بالا رفته بود؛ اما روند جریان پول حقیقی در این روز از ابتدای معاملات منفی بود و در انتهای روز با برآیند منفی 426 میلیارد تومان که 47 درصد بیشتر از جریان خروجی 288 میلیارد تومانی روز شنبه بود؛ متوقف شد. دوشنبه نیز 9 میلیارد تومان از مالکیت کدهای حقیقی بازار سهام کاسته شد و روز چهارشنبه نیز 45 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام خارج شد.

ارزش مجموع صف‌های خرید و فروش بازار سهام از سوم مهرماه رو به افول است. ارزش صف‌های خرید سهام روز یکشنبه به نسبت روز شنبه کاهش 17 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 8 درصد رشد کرده بود. دو‌شنبه نیز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه 11 درصد ریزش کرد و به 132 میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با 16 درصد افت تا سطح 243 میلیارد تومانی کاهش داشت. روز چهارشنبه ارزش صفوف خرید 17 درصد دیگر ریزش کرد و به 109 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز با رشد 2 درصدی به 247 میلیارد تومان رسید.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 23.2 میلیون تومان روز دو‌شنبه تا 22.2 میلیون تومان کاهش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی افزایش یافت و از 24.8 میلیون تومان روز دو‌شنبه به 25.7 میلیون تومان رسید. با این اوصاف همچنان شکاف سرانه خرید و فروش به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند و به شدت این شکاف در اواسط هفته قبل افزوده شده است.

پیش بینی بورس شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز شنبه همچنان در تداوم رکود معاملاتی روزهای گذشته خواهد بود. تحرکات جریان پول حقیقی در صنعت خودرو و ساخت قطعات و صنعت انبوه‌سازی بورس تهران و صنعت بانک ها و مؤسسات اعتباری و صنعت حمل و نقل، خاتمه کش مکش های سیمان و فولاد در بورس کالا، انتشار گزارش های عملکرد شهریورماه شرکت ها و ریزش انس جهانی در کنار ریزش اخیر قیمت نفت از سیگنال‌های ترند این روز‌های بازار سهام به شمار می‌روند.بازار سهام منتظر واکنش دلار به روابط بین الملل کشورمان است. در این هفته یکی از عواملی که اثرگذاری بالایی بر روند بازار سهام خواهد داشت؛ تقاضای دلار خواهد بود.  تحلیل‌گران همچنان بر این باورند که با ثبات نرخ دلار بازار آزاد در سطح 50 هزار تومانی، رکود معاملاتی این روز‌ها تداوم خواهد یافت.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با رشد تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز مثبت ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت تداوم خواهد داشت. صفوف خرید سهام افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 23 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

مارا دنبال کنید :