در نشست خبری مشترک مطرح شد؛

عربستان، خبر

وزیر خارجه عربستان در تهران: به‌ زودی سفارت ما بازگشایی می‌شود / امیرعبداللهیان: امنیت منطقه یک ضرورت برای ما است

به گزارش ضربان خبر، فیصل بن‌ فرحان، وزیر خارجه عربستان امروز میهمان ویژه تهران است. او وارد ساختمان وزارتخارجه شد و با حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه ایران گفتگو کرد. بعد در نشست خبری حضور پیدا کرد. وزیرخارجه ایران در این نشست خبری گفت: خرسند هستم که امروز میزبان آقای بن فرحان هستم. با استقرار گروه های دیپلماتیک امسال حجاج حجی شایسته و مناسب را پشت سر خواهند گذاشت، در این رابطه از وزیر امور خارجه عربستان صعودی تشکر میکنم. لازم می‌دانم از مساعدت دولت عربستان برای‌ بازگشایی سفارت در ریاض و سرکنسولگری در مدینه تشکر کنم.

وی در ادامه بیان کرد: گفت و گوهای امروز ما بر ضرورت‌ همکاری‌های اقتصادی و تجاری‌ دو کشور تمرکز داشت. همچنین با استفاده از فرصت در خصوص امنیت منطقه‌ از مسیر همکاری‌های چند جانبه گفت و گو کردیم.

امیرعبداللهیان گفت: اتفاق نظر داریم که حل مسئله فلسطین یک موضوع اساسی و دارای اولویت برای تهران و ریاض است. اتفاق نظر داریم که‌ در سازمانهای منطقه ای و بین‌المللی همکاری‌های بهتری را سامان بدهیم.

بن فرحان گفت: بازگشت روابط دو کشور به‌ حالت‌ اصلی‌ مسأله اساسی‌ است. دو کشور در منطقه مهم هستند.این روابط بر احترام‌ متقابل‌ و عدم‌ دخالت‌ در امور داخلی دو کشور استوار است. امیدواریم همانطور که شاهد بازگشایی سفارت و کنسولگری ایران در عربستان بودیم، بتوانیم شاهد افزایش همکاری های دیپلماتیک و بازگشایی سفارت عربستان در ایران در آینده نزدیک باشیم.

وی بیان کرد: هر دو کشور در منطقه از اهمیت بالایی برخوردارند و روابط دو کشور بر اصول پایه ای از جمله احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی و احترام به منشور سازمان ملل بنا شده است. امیدواریم این مسئله بصورت مثبتی بین دو کشور جریان یابد و منافع دو کشور را تامین کند.

وزیرخارجه عربستان گفت: جا دارد در این زمان به همکاری‌های دو کشور در خصوص گسترش امنیت منطقه‌ای و کاهش سلاح‌های کشتار جمعی اشاره کنم. در پایان وی گفت: در دیدارم با جناب آقای رئیسی، سلام خادم حرم شریفین جناب ملک سلمان و ولیعهد بن سلمان را ابلاغ و تمایل ایشان نسبت به دیدار با جناب آقای رئیسی را به اطلاع ایشان خواهم رساند.

مارا دنبال کنید :