افزایش تولید فلز سرخ

گروه بین‌المللی مطالعات مس (ICSG) اخیراً ارقامی را منتشر کرد که نشان می‌دهد تولید مس تصفیه‌شده جهان در چهار ماهه اول سال ۲۰۲۴ حدود ۵.۵ درصد افزایش یافته است که تولید اولیه تا ۵ درصد و تولید ثانویه (از قراضه) تا ۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ضربان خبر، گروه بین‌المللی مطالعات مس (ICSG) اخیراً ارقامی را منتشر کرد که نشان می‌دهد تولید مس تصفیه‌شده جهان در چهار ماهه اول سال ۲۰۲۴ حدود ۵.۵ درصد افزایش یافته است که تولید اولیه تا ۵ درصد و تولید ثانویه (از قراضه) تا ۷ درصد افزایش یافته است.

افزایش تولید مس تصفیه شده جهانی در درجه اول به دلیل عملکرد قوی در چین و جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC)، به لطف ظرفیت توسعه یافته، انجام شد. تولید در سایر مناطق تنها 1.2 درصد افزایش یافته است.

چین و جمهوری دموکراتیک کنگو تقریباً 54 درصد از تولید مس تصفیه شده جهان را تشکیل می دهند.

تخمین زده می شود که تولید مس تصفیه شده چین حدود 6 درصد افزایش یافته است که به راه اندازی و گسترش چندین کارخانه ذوب اولیه و ثانویه (از قراضه) و پالایشگاه نسبت داده می شود.

تولید معدن

تولید جهانی معدن مس در چهار ماهه اول سال 2024 با 4.9 درصد به 7.33 میلیون تن در مقایسه با 6.99 میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.

تولید جهانی معدن در چهار ماهه اول سال 2024 از بهبود تولید محدود در سال 2023 (عمدتاً در شیلی، اندونزی، پرو و ایالات متحده) و تولید اضافی از پروژه‌های معدنی که به ظرفیت بالا می‌روند، به ویژه در جمهوری دموکراتیک کنگو حاصل شد.

در پرو، تولید معدن مس با کاهش تولید در ابتدای سال 2023 که چندین معدن تحت تأثیر اقدامات جوامع محلی قرار گرفتند، 1 درصد افزایش یافت.

تخمین زده می شود که تولید اندونزی 35 درصد افزایش یافته است که به دلیل محدودیت های عملیاتی در معادن Grasberg و Batu Hijau در سه ماهه اول سال 2023 ناشی از بارندگی و رانش زمین قابل توجه است. تولید ایالات متحده 9 درصد رشد کرد که عمدتاً به دلیل بهبودی ناشی از کاهش تولید در سه ماهه اول سال گذشته بود.

از آنجایی که تولید در معدن کبر پاناما در نوامبر 2023 به حالت تعلیق درآمد، در حال حاضر هیچ محصول پانامایی وجود ندارد.

مصرف جهانی مس تصفیه شده حدود 4 درصد رشد می کند

رشد مصرف جهانی مس تصفیه شده عمدتاً ناشی از تقاضای آشکار قوی در چین بوده است، در حالی که تخمین زده می‌شود که مصرف در بقیه نقاط جهان تا حدود 1 درصد افزایش یافته است.

تقاضای ظاهری چین (به استثنای تغییرات در سهام اوراق قرضه / گزارش نشده) تقریباً 6.5 درصد رشد کرد و واردات خالص مس تصفیه شده به چین 28 درصد افزایش یافت.

تخمین زده می شود که سهام اوراق قرضه چین در چهار ماه اول سال 2024 در مقایسه با پایان سال 2023 تقریباً 68000 تن افزایش یافته است.

تا پایان ماه مه 2024، ذخایر مس در بورس‌های اصلی فلزات (LME، COMEX، SHFE) به 452،478 تن رسید که نسبت به پایان دسامبر 2023، 238،628 تن (+112 درصد) افزایش داشت.

 

مارا دنبال کنید :