احداث بزرگ‌ترین معدن زغال‌سنگ جهان در هند

به گزارش ضربان خبر، نیاز بالای هند به برق، زمینه‌ساز افتتاح بزرگ‌ترین معدن زغال‌سنگ جهان را فراهم کرده‌است، درحالی‌که عموم کشورهای توسعه‌یافته و اقتصادهای صنعتی در حال تلاش برای کاهش تولید کربن در اقتصاد خود هستند، هندی‌ها قصد دارند قاعده بازی را به‌هم بزنند. کاری که البته با واکنش جدی مخالفان معدن‌کاری و حامیان محیط‌زیست همراه شده‌است.

نیاز بالای هند به برق، زمینه‌ساز افتتاح بزرگ‌ترین معدن زغال‌سنگ جهان را فراهم کرده‌است، درحالی‌که عموم کشورهای توسعه‌یافته و اقتصادهای صنعتی در حال تلاش برای کاهش تولید کربن در اقتصاد خود هستند، هندی‌ها قصد دارند قاعده بازی را به‌هم بزنند. کاری که البته با واکنش جدی مخالفان معدن‌کاری و حامیان محیط‌زیست همراه شده‌است.

 طرح توسه معادن زغال‌سنگ گورا (Gevra) در استان شرقی چتی‌گرا، با اعتراضات علیه این طرح‌ همراه شده‌است. وضعیتی که توان شرکت ملی زغال‌سنگ هند را برای کسب مجوز جهت افزایش ظرفیت سالانه به ۷۰‌میلیون تن، کاهش می‌دهد.

با توجه به تولید بالای زغال‌سنگ هند، خروجی این طرح به‌معنای احداث بزرگ‌ترین معدن استحصال زغال به‌عنوان یک‌سوخت فسیلی در جهان است.

افزایش تقاضای برق، هند را وادار کرده‌است که امنیت انرژی را در اولویت قرار دهد و تولید زغال‌سنگ را افزایش دهد که همچنان حدود ۷۰‌درصد از تولید برق را تشکیل می‌دهد.

دیپاک ساهو، فرماندار منطقه کوربا – مکانی که معدن واقع شده‌است – در چاتیسگارا دلیل اعتراضات را ترس از آلودگی هوا و تاثیر این معدن بر سلامت آب‌های زیرزمینی عنوان کرده و خواسته معترضان را، غرامت برای زمین‌های آنها عنوان کرده‌است. توسعه این شرکت البته در این منطقه ۷۰۰ شغل جدید ایجاد خواهد کرد.

مارا دنبال کنید :